Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
17. 04. 2015.
Управа царина Србије доделила је почетком априла први статус Овлашћеног привредног субјекта компанији Хемофарм из Вршца. Реч је о статусу који се додељује компанијама које представљају поузданог и провереног партнера.
До сада је укупно пет компанија поднело захтев за одобрење статуса Овлашћеног привредног субјекта, a 1. априла донето је решење о додељивању тог статуса компанији Хемофарм. Захваљујући томе, компанија Хемофарм је сада призната као сигуран партнер на царинском подручју Републике Србије, а контроле робе ће бити сведене на минимум. То ће компанији уштедети време и она ће моћи више енергије да уложи у обрт капитала.Приоритет Управе царина је да пружи подршку развоју привреде Србије и у том смислу се предузимају конкретне мере како би се омогућило компанијама да лакше и брже послују. Да би унапредила односе са пословном заједницом, као једним од најважнијих партнера, Управа царина је наставила да издаје одобрења за примену поједностављених царинских поступака компанијама које послују савесно и у складу са законом, чиме је омогућено њихово ефикасније и економичније пословање.
Међутим, нису ни сва поједностављења иста. Већина компанија која послује у Србији није технички спремна за софистицирана поједностављења која на наше тржиште улазе са увођењем европских стандарда. То је случај и са статусом Овлашћеног привредног субјекта који не може да добије било ко, већ само она компанија која је прошла ригорозну контролу свих сегмената пословања и за коју је закључено да је усвојила строге европске стандарде, те да је способна да гарантује безбедност како у производњи, тако и у складиштењу, дистрибуцији и отпреми робе.
Од 1. септембра 2014. године Управа царина је, по угледу на законодавство и стандарде ЕУ, створила све неопходне услове за почетак увођења система Овлашћених привредних субјеката, који представљају најзначајнију новину у важећем царинском законодавству. Компаније које од царинске администрације добију одобрење за наведени статус, представљају поузданог партнера и самим тим користе већи број погодности у царинском поступку.
Основне предности које доноси систем Овлашћеног привредног субјекта огледају се у могућности спровођења једноставније царинске процедуре која подразумева мање контрола, мање документације, предност при царињењу, избор места контроле, али и боље односе и признање других органа државне управе, као и боље позиционирање компаније на тржишту.
Директор Управе царина, Милош Томић, је са великом сатисфакцијом дочекао вест о додељивању првог сертификата за статус Овлашћеног привредног субјекта компанији Хемофарм која је, како је истакао, дуги низ година једна од најразвијенијих и најуспешнијих компанија у Републици Србији.
''Могућност коју отвара статус Овлашћеног привредног субјекта је изузетно значајна за привреднике, јер ће бити у прилици да буду ефикаснији и конкурентнији на иностраном тржишту, што може довести до свеобухватног напретка домаће привреде'', рекао је директор Управе царина и додао да ''Својим бројним активностима Управа царина изнова доказује да, као важан орган у функционисању тржишта, настоји да се приближи привредном сектору, а то је оно што издваја модерне, савремене администрације од оних које то нису.''
Да подсетимо, Управа царина је почела да уводи поједностављене поступке од октобра 2010. године и до данас 291 компанија примењује неки од видова поједностављења: 226, примењује поједностављени поступак по фактури, док 76 компанија има могућност тзв. ''кућног царињења'' што је озбиљнији вид поједностављења који омогућава да се транспортна средства директно упућују у и из простора носиоца одобрења.
Употребу електронских царинских декларација налаже и систем Овлашћених привредних субјеката чиме се побољшава и анализа ризика на граничним прелазима, транзит постаје ефикаснији, смањују се застоји и омогућава привреди да постане конкурентнија на глобалном тржишту.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас