Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
1. Шта је лицитација?
Лицитација је јавна продаја робе. Роба коју Управа царина излаже јавној продаји је роба одузета правоснажним судским решењем у царинско прекршајном поступку или роба од које се странка одрекла у корист државе. У ову робу спадају и моторна возила. Управа царина има право да, у случају лако кварљиве робе и живих животиња, одмах прода робу без одржавања јавне продаје. Од априла 2022. године продаја трајно одузете робе врши се искључиво путем јавне интернет продаје (е-лицитација).
2. Ко може да учествује на царинским лицитацијама?
Право учешћа на е-лицитацијама имају и правна и физичка лица, домаћи и страни држављани, као и особе од којих су предмети који се излажу јавној продаји одузети. Треба напоменути да се у самој апликацији, на сваком поједниначном предмету, налази иконица која указује на то да ли у конкретном случају право учешћа имају и правна и физичка лица, или пак само правна уколико се ради о роби трговачког карактера. Детаљне информације о условима учешћа могу се наћи на линку: https://www.carina.rs/upload/media/2022/3/21/53557/Opsti_uslovi_E-licitacije.pdf
3. Где може да се дође до податка када ће бити одржана нека лицитација?
О терминима одржавања е-лицитација заинтересовани могу да се информишу на сајту Управе царина, на линку: https://licitacije.carina.rs
4. Колико често се одржавају лицитације?
Јавне интернет продаје (е-лицитације) се организују када се за то стекну услови, односно онда када има довољно робе како би одржавање јавне интернет продаје било рентабилно.
5. Ко доноси коначну одлуку о судбини заплењене робе?
Одлуку о судбини одузете робе доноси надлежни прекршајни суд у складу са одредбама Закона о прекршајима и одређује и начин поступања са одузетом робом. То значи да судови у својим пресудама одлучују о томе да ли ће одузета роба бити уништена, изложена јавној продаји или предатa заинтересованом органу, односно организацији.
6. Постоји ли и нека роба која се не продаје и шта се са њом дешава?
Роба која се не може изложити јавној продаји, због здравствених, ветеринарских, фитосанитарних, сигурносних или других прописаних разлога, уништава се под царинским надзором, у складу са прописима. Поред забрањених супстанци, под таквом робом се подразумевају и дувански производи.
7. Да ли се врши провера возила која се продају на царинским е-лицитацијама?
Пре излагања јавној продаји Управа царина врши проверу да ли су возила предмет потраге у иностранству, али не издаје потврду по том основу. Подсећамо да Управа царина у огласу о продаји наводи да се возила продају у „виђеном стању“.
8. Где завршава новац од продаје робе на лицитацијама?
Приходи остварени од наплаћених казни, као и продаје царинске робе сливају се у државни буџет.
Молимо Вас да прво проверите да ли се Ваше питање налази на листи најчешћих питања овде.Ако то није случај питање можете да нам проследите путем контакт форме.Молимо Вас да што прецизније формулишете питање како би оно било прослеђено одговарајућој служби.