02. 06. 2011.

Подели:

MOLI - Projekat za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji

 

MOLI - Projekat za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji

U okviru Projekta za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji – MOLI, podržanog od strane Evropskog saveta, 02.06.2011. godine u hotelu „Kontinenatal“ održana je konferencija posvećena pomenutoj temi čime je i zvanično obeležen početak ovog projekta.

 

Prisutnima su se na početku obratili predsednik Vlade i ministar finasija, Mirko Cvetković, šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Vensan Dežer i direktor za saradnju u Savetu Evrope, Marija Ruten.

 

O doprinosu Srbije u borbi protiv pranja novca i finansiranju terorizma kao i o borbi protiv organizovanog kriminala kao prioritetu Srbije govorili su predstavnici Republičkog javnog tužilaštva, Uprave za sprečavanje pranja novca, predstvanik finansijske policije Republike Italije i konsultant na projektu MOLI u Srbiji, dok su ulogu finansijskih institucija u istoj stvari objasnili predstaanici Narodone banke Srbije i Komisije za hartije od vrednosti.

 

Predednica Vrhovnog kasacionog suda, Nata Mesarević, pomoćnik direktora Poreske uprave, Vesna Aleksić i direktor Uprave carina Predrag Petronijević govorili su o jačanju međuinstitucionalne saradnje u sistemu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji.

 

Tom prilikom je direktor Uprave carina, Predrag Petronijević prezentovao rezultate koje je institucija na čijem je čelu postigla u proteklih nekoliko godina kada je reč o sprečavanju deviznih prekršaja i istakao ulogu carine u borbi protiv organizovanog kriminala.

 

Cilj projekta je da doprinese demokratiji i vladavini prava kroz sprečavanje i kontrolu pranja novca i finansiaranje terorizma i drugih oblika finansijskog kriminala u Srbiji, s obzirom da privredni i organizovani kriminal nastavljaju da budu ozbiljna pretnja po privredu i razvoj demokratije.

Glavni partneri projekta MOLI ispred Republike Srbije su Uprava za sprečavanjae novca i Ministarstvo finasnija, dok u projektu takođe učestvuju i Ministarstvo unutrašnjih poslova, Narodna bnaka Srbije, Republičko javno tužilaštvo,, Ministarstvo pravde, Vrhovni kasacioni sud, Pravosudna akademija, Kriminalističko-policijska akdemija, Komisija za hartije od vrednosti, Strukovna udruženje i Udruženja novinara.