18. 01. 2024.

Подели:

БИЛД: Шта је Шварценегер погрешно урадио?

Славни холивудски глумац Арнолд Шварценегер задржан је на минхенском аеродрому јер царини није пријавио скупоцени сат ''Одемар Пиге'', иако је био у обавези то да учини.

У тексту немачког Билда под називом ''Шта је Шварценегер погрешно урадио?'', детаљније је описано да су немачки цариници у његовом коферу пронашли луксузни сат који он није пријавио, због чега је морао да плати казну од 35.000 евра, након чега је пуштен.

Глумац је у Немачку допутовао из Лос Анђелеса и како је рекао – сат је понео на самит о клими у Кицбилу јер да је хтео да га дарује у хуманитарне сврхе, додајући да је цена сата око 20.000 евра. Међутим, немачка царина га је проценила на 26.000.

Немачки Билд је на свом порталу објавио текст уз фотографију на којој Шварценегер гледа у камеру и држи кутију, док цариници спроводе поступак.

''Против америчког глумца покренут је судски поступак због сумње да је прекршио пореске законе. То је стандардни процес који смо обавезни да спроведемо'', саопштила је прес служба главне царинске управе Минхена.

Прекршај у коме се нашао славни холивудски глумац, послужио је новинарима Билда да јавност подсете на важеће царинске прописе којих је дужан да се придржава сваки путник који улази у ЕУ или је напушта.

Шта морате да пријавите при уласку у ЕУ, а шта не

Ако се скупи сатови купују у иностранству и остају у ЕУ, при увозу морају бити пријављени на аеродрому и за њих морају бити плаћене увозне дажбине. За вредне ствари или добра, попут накита или новца, при доласку авионом или морем важи вредносни лимит од 430 евра, а све што вреди више од тога мора бити пријављено.

Ако путујете аутомобилом, возом или аутобусом, имате још мање слободе, пише немачки Билд, јер тада вредност робе не сме бити већа од 300 евра.

За младе до 15 година, максимална граница вредности робе која није подложна пријављивању је још нижа: само 175 евра.

Ова ограничења се односе и на робу која се увози као поклон, наводи се у тексту.

При увозу робе се плаћа следеће:

Ако роба прелази наведене вредносне лимите, на пример, ако планирате да донесете Apple-ове нове ''Pro-Vision data''  наочаре из САД, мора се платити царина на целих 3.500 долара (око 3.200 евра) колико такве наочаре коштају. Пореска стопа ЕУ обично износи 19 процената, а плацћате мање (7 процената) само за неке изузетке, као што су књиге или слике.

Какве су казне

Ако, на пример, прекршите прописе или не пријавите скупи сат, могли бисте да се суочите и са кривичним пореским поступком који прописује казне до 5 година или новчане казне (члан 370 АО).

У случајевима непријављивања скупих луксузних сатова, починиоци прекршаја обично подлежу казнама у висини од 120 дневница, односно новчаном казном у распону од четири личне нето зараде. А на те износе се обрачунава и камата.

Увоз робе из ЕУ

Роба из земље у оквиру ЕУ не мора да се декларише при повратку у Немачку - ма колико она коштала, наводи се у тексту немачког Билда.

Подсетимо да се и према важећим прописима Републике Србије на улазу у земљу мора пријавити сва вреднија роба и за њу платити прописане увозне дажбине, као и да се царински службеници, посебно они који раде на аеродромима, готово свакодневно суочавају са покушајима кријумчерења луксузних сатова. Више о томе у репортажи листа Блиц са београдског аеродрома.