Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
13. 11. 2023.
Управа царина почела је данас са имплементацијом пројекта еЦарина, са циљем да модернизује и аутоматизује царинске процедуре и усклади их са европским стандардима, а о томе како је протекао панел под називом ''Царина на клик'' детаљно је известила агенција Танјуг чији материјал можете погледати у наставку.
Како је данас на панел дискусији "Царина на клик" одржаној у ПКС казао представник Делегације ЕУ Мартин Клауке, ЕУ је за увођење овог пројекта у Србији издвојила око девет милиона евра. "Та средства су највише усмерена ка дигитализацији процеса царине, односно процеса аутоматизације увоза и извоза, али и софтверу за доношење одлука. Надамо се да ће то допринети побољшању трговине између Србије и ЕУ, а требало би да пружи и велике олакшице приватном сектору", казао је он. Према речима Клаукеа на овај начин се доприноси и напретку усклађивања Србије у поглављу 29.
Помоћник директора Управе царина Наташа Мирковић казала је да је пројекат почео крајем маја 2023. и очекује се да ће његова пуна примена бити у децембру 2025, док би цео пројекат требао да се оконча крајем маја 2026.
"Овај пројекат значи да ћемо дигитализовати царинске поступке увоза и извоза, као и система царинских одлука са свим пратећим подсистемима. То конкретно значи брже царињење роба у увозу и извозу", казала је она. Мирковићева је прецизирала да ће Управа царина захваљујући овом пројекту брже обрађивати све потребне информације и документацију, чиме ће се смањити време чекања и трошкови пословања. Према њеним речима, бржи проток робе, мање административних препрека и усклађивање са европским стандардима директно доприносе расту трговине, повећању прихода и смањењу оперативних трошкова. "Овај пројекат не доноси бенефите само за пословну заједницу већ и за све грађане у Србији који царине робу", нагласила је Мирковић. Она је додала и да осим финансијске помоћи, Србија добија и експертску помоћ ЕУ за увођење овог пројекта.
Државни секретар у Министарству финансија Гојко Станивуковић казао је да је "Царина на клик" значајан корак аутоматизације царинских поступака и модернизације целе државне управе Србије, али и унапређења система јавних финансија.
"На овај начин се обезбеђује спровођење царинских поступака у беспапирном окружењу, а то је један од елемемата модернизације државне управе", казао је он. Станивуковић је додао и да ће пројект еЦарина допринети привредницима и грађанима Србије да брже и ефикасније обављају све административне послове, чиме ће се поспешити размена кроз повећан увоз и извоз. "Осигураће се и бржи проток робе, смањити трошкови пословања, повећати конкурентност привреде, а оно што је најважније значајно ћемо повећати буџетски приход Србије", навео је Станивуковић. Према његовим речима, аутоматизација царинских поступака у великој мери допринеће и заштити интереса грађана, кроз бољу контролу и побољшање сигурности и безбедности. Станивуковић је подсетио и да је Европска комисија у свом годишњем извештају за 2023. позитивно оценила ниво припремљености Србије у области царинске уније и навела да је национално законодавство у овом домену у великој мери усклађено са правним тековинама ЕУ.
"Министарство финансија је заједно са Управом царина веома значајан партнер ЕУ и успешно смо спровели чак 13 уговора за финансираних из Европских фондова укупне вредности око 8,5 милиона евра који су завршени у периоду од 2017. до 2021. Део тих средстава је био опредељен и за процес припреме увођења аутоматизованих поступака увоза и извоза, чиме смо обезбедили добру основу за даље унапређење пословања Управе царина", казао је он.
Државни секретар у Министарству финансија је нагласио да ће држава наставити да ради на унапређењу привредног амбијента и борби против сиве економије, како би пословање у Србији било још лакше и транспарентније, подсећајући да је у претходном периоду донето низ системских закона и мера за унапређење услова пословања, међу којима су еФискализација и увођење еФактура.
Саветник председника ПКС Милун Тривунац казао је говорећи на скупу да је дигитализација у свим областима реална потреба и услов за даљи економски раст, примену иновација и повећање конкурентности привреде. Према његовим речима, модернизација царинског сектора доноси бројне бенефите за царинску заједницу, бржи проток робе, смањење административних препрека и тиме директно има утицај на повећање прихода и смањење оперативних трошкова.
"На тај начин ће и трошкови компанија условљени одласком на место царињена робе достављањем додатних обавештења бити мањи, јер ће комуникација са Управом царина бити потпуно електронска", казао је он. Тривунац је нагласио и да је ПКС као највећа пословна организација фокусирана на унапређење пословања својих чланица и да сматра да управо пројекат еЦарина доприноси директно том циљу. "Усаглашавање царинских прописа Србије са прописима ЕУ створени су услови за даље кораке у стварању беспапирног пословања које ће омогућити унапређење квалитета сервиса, али и испуњење обавеза Србије у процесу придружења ЕУ", истакао је он.
На данашњем скупу у ПКС су се окупили стручњаци, представници државних институција, донатори и водеће компаније у Србији које се баве међународном трговином.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас