28. 08. 2023.

Подели:

Политика: Ход у кокаинским патикама

Више од 6 милиона путника годишње пређе границу преко београдског аеродрома ''Никола Тесла''. То је непрекидни талас људи, а неки од њих покушавају да сакрију да преносе и дрогу, што је тема којом се Политика бавила у данашњем броју...

У ваздушним лукама карактеристични су покушаји кријумчарења по габаритима мање, али скупље робе. То правило важи и за наркотике, јер се на аеродрому чешће проналази скупља дрога попут – кокаина.

Цариници са аеродрома „Никола Тесла” истичу за „Политику” да кључну улогу у откривању недозвољених супстанци имају искуство и вештина службеника потпомогнути модерним уређајима и контролама које се спроводе уз употребу службених паса.  

„Постоје бројни начини да се открије кријумчар наркотика, а један од њих је посматрање њиховог понашања – да ли су необично нервозни, зноје се и избегавају контакт очима или су наглашено љубазни и предусретљиви као да их познајете годинама... Све су то детаљи које цариник мора да примети и обради за свега неколико тренутака које има на располагању”, кажу цариници.

Сумњу на аеродрому могу да побуде и други детаљи попут претрпаног или изгубљеног пртљага, па су тако раније прегледом једне гитаре која се нашла међу изгубљеним стварима, службеници утврдили да је унутрашњост инструмента испуњена са три килограма кокаина.

„Поред оперативних података које размењујемо са колегама из других царинских администрација и домаћих безбедносних служби, фокусирамо се и на резултате система анализе ризика, као и на специфичне дестинације са којих путници пристижу, а које нам, такође, могу бити врло битна индикација за детаљну проверу”, кажу искусни цариници са аеродрома и наводе занимљиве случајеве са којима су се сусретали у пракси...

„Момак је допутовао из Каракаса и у његовом пртљагу нисмо пронашли ништа спорно, али га је одало чудно кретање. Ходао је полако и опрезно иако је на себи имао патике, што нам је било сумњиво, па смо му рекли да скине обућу. Тада смо схватили да смо на правом трагу... У патикама није било уложака, ђонови су били потпуно издубљени и у тим удубљењима су се налазили пакети са 1, 25 килограма кокаина. Чудно је ходао јер је заправо газио по кокаинским улошцима”, сведоче о том необичном случају цариници.

Јединствени профил кријумчара, како кажу, не постоји, јер њихови мотиви нису исти. Постоје они који су сами уживаоци наркотика, што се по њима најчешће и види. Такви путници преносе мање количине дроге, а неретко и опрему за њено коришћење (лулице, вагице, сецкалице...).

Али, има и шверцера којима је то „посао”, па се упуштају у рискантне покушаје кријумчарења искључиво због огромног профита. Они су у сусрету са цариницима најчешће хладни, смирени и резервисани, док се не открије да кријумчаре дрогу. Онда могу да постану изразито нервозни, а понекад и агресивни...

Највећа до сада заплењена количина кокаина на аеродрому „Никола Тесла” забележена је у јулу 2015. године. Тада је у пртљагу двадестшестогодишњег Бразилца, откривено готово 8,5 килограма те дроге. Овај младић је у Београд допутовао из Сао Паола, летом преко Цириха. Деловао је, према речима цариника, попут студента који се ни по чему не издваја од осталих путника. Имао је нов пасош, у коме је први печат био управо онај који је добио при уласку на београдски аеродром. У постави свих торби које је носио са собом, било је седам професионално зашивених кеса пуних кокаина.

Дрога се на аеродрому најчешће кријумчари у пртљагу, скривена у дуплом дну, па чак и у ручицама или точкићима кофера, али наши цариници су је проналазили и у другим агрегатним стањима, као што је то био случај од пре две године. Тада је, прегледом пртљага једног македонског држављанина откривено да су му све ствари у коферу натопљене кокаином. Нешто чудно у вези са њим примећено је већ у зеленом контролном пролазу, где се упутио као да нема ништа да пријави за царињење.

Скенер за контролу пртљага показао је необичне неправилности. Чим је путник отворио кофер, осетио се јак мирис киселине, а сва гардероба била је влажна и тежа него што је очекивано. У коферу сем одеће није било ничег другог, ни обуће, нити прибора за личну хигијену, иако је путник рекао да долази из Еквадора где је код пријатеља боравио 13 дана. На питање цариника зашто су ствари влажне, он је одговорио да је у земљи из које долази висока влажност, па опране ствари нису стигле да се осуше. Због сумње да је гардероба натопљена неком психоактивном супстанцом, цариници су извршили прелиминарни тест, који је позитивно одреаговао на наркотике, о чему је одмах обавештена полиција. Налазом Националног центра за криминалистичку форензику МУП-а потврђено је да су узети узорци позитивни на кокаин.

Од почетка године заплењено више од тоне дроге

На српским граничним прелазима, од почетка године заплењена је 1,1 тона разних врста наркотика, подаци су Управе царина достављени „Политици”.

Као највећа, издвојила се акција с почетка марта, када су цариници у сарадњи са полицијом на прелазу Гостун открили више од пола тоне марихуане у једној преграђеној цистерни за гас.