Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
19. 04. 2023.
Дигитализација и развој људских ресурса два су највећа приоритета царине Србије у наредном периоду, изјавио је данас директор Управе царина Србије Бранко Радујко на састанку руководства Управе царина и управника царинарница са генералним секретаром Светске царинске организације Куниом Микуријом који борави у дводневној посети Србији.
"Откада је отворено поглавље 29 - Царинска унија успели смо да потпуно усагласимо Царински закон и друге царинске прописе и процедуре са регулативом Европске уније, а у међувремену смо покренули процес дигитализације и у наредне три године сви процеси који се одвијају на царини биће потпуно дигитализивани", појаснио је Радујко за Танјуг и додао да ће то привреди и грађанима појефтинити трошкове и олакшати живот.
Према његовим речима, царина с друге стране остаје привржена и фокусирана на прикупљање буџетских прихода из увоза.
"Морам да кажем и да наши службеници све више времена троше на подршку приликом извозних процедура. Ми ту немамо приходе за буџет, али је веома добра вест да извоз из Србије расте што је резултат великог броја страних инвестиција у нашој земљи у последње време", рекао је он.
Навео је и да царинска служба заједно са другим државним органима остаје чврсто решена да се бори и сузбија сваки вид нелегалне трговине у Србији, из Србије или кроз Србију.
Генерални секретар Светске царинске организације Кунио Микурија је за Танјуг истакао да је у Србији имао веома добре разговоре са политичким вођством, пословном заједницом и представницима царине.
"Видео сам да су политички лидери посвећени побољшању конкурентности тако што подржавају модернизацију царине. У разговору са представницима Привредне коморе Србије закључио сам да пословна заједница има позитиван став према реформи унутар царинске службе и да је њихово поверење у рад царине све веће", рекао је Микурија.
Оценио је да је приликом посете граничном прелазу Хоргош видео како функционише царинска служба и да су цариници веома мотивисани, што према његовим речима показује да су сви елементи за модернизацију и реформу царине спремни, те да је сигуран да Светска царинска организација може да помогне царини Србије да постане добар пример за све у региону.
"Ако ставимо по страни ставку која се тиче наплате прихода, царина може да обезбеди и економску конкурентност тако сто ће обезбедити боље пословно окружење. Важна је и борба против нелегалне трговине у циљу пружања заштите друштву", рекао је он.
Додао је да се инвестирањем у ИТ системе и људске ресурсе може више допринети добробити целог друштва.
"Тада добијају сви, на једној страни царина која са поносом служи држави, на другој пословна заједница која има боље пословно окружење, а на крају и Влада Србије", рекао је Микурија за Танјуг.
Навео је и да се приликом посете нашој земљи уверио да модернизација и реформа царине имају велику подршку Владе Србије, пословне заједнице, а и саме царинске службе, а у модернизацији посебно место има дигитализација која би требало да се заврши до краја 2026. године.Додао је да се у модернизацији примењују светски стандарди укључујући овлашћене привредне субјекте, те да је за успех свих реформи и постизање циљева неопходно улагати у људске ресурсе.
"Кључ унапређења рада царине јесте обезбеђивање добрих услова рада људи на царини и унапређење процеса регрутације људи који раде у овој служби", истакао је Микурија.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас