Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
17. 01. 2023.
Уобичајно је да на свим прелазима током празника буде више путника него обично, па је тако било и на београдском аеродрому преко кога је од 20. децембра до 10. јануара прешло готово 310.000 путника, док је током 2022. године на том граничном прелазу у земљу ушло и из ње изашло готово 5,5 милиона путника.
Иако је реконструкција аеродрома у пуном јеку, током празника се све одвијало на време и по уобичајној процедури, што је у укључењу за Дневник РТС потврдила шефица ЦИ Аеродром Бранка Поповић.
На питање шта су били најчешћи прекршаји са којима су се цариници суочили током празничних дана, саговорница из Управе царина је истакла да се најчешће ради о луксузној роби коју путници купују у инстранству, али је по доласку не пријаве. Она је подсетила да су све чешћи и случајеви путника који у пртљагу носе и по више хиљада томпуса, па је 5. јануара у зеленом контролном пролазу који је намењен за путнике који немају ништа да пријаве, заустављен путник у чијем се коферу није налазило ништа друго сем томпуса којих је било око 2.000.
Подсећајући на најупечатљивију заплену током прошле године, шефица ЦИ Аеродром је навела необичан случај путника који се враћао из Еквадора, у чијем се коферу нашла влажна гардероба за коју су цариници тестирањем потврдили да је натопљена кокаином у течном стању.
Неопходно је да се путници пре путовања информишу о важећим прописима, нагласила је она и навела да се дажбине могу на лицу места платити уколико је реч о пријављеној роби чија вредност не прелази 3.000 евра.
Исто правило о обавезном пријављивању вредније робе важи и за транзитне путнике, објаснила је саговорница из Управе царина за РТС. Такви путници одмах по пријављивању вреднијих ствари добијају потврду о томе (прилог усменој декларацији), на основу које ће моћи без икаквих проблема да изнесу поменуту робу из земље на неком другом прелазу.
Свако ко није сигуран кроз који контролни пролаз треба да прође, треба да оде на црвени и пријави царинику све што са собом носи јер је такво поступање у интересу самих путника, нагласила је шефица ЦИ Аеродром и додала да захваљујући одличној међународној сарадњи и размени информација са страним царинским администрацијама, није тешко детектовати путнике који са собом носе луксузне предмете које су управо купили у инстранству и претходно су за њих у другој земљи узели повраћај ПДВ-а. Уколико се новокупљена роба одмах не пријави, већ је цариник током прегледа открије, путник се аутоматски налази у царинском прекршају и неће имати могућност тада да плати царинске дажбине.
На крају укључења неизбежно је било питање о реконструкцији београдског аеродрома, па су гледаоци могли да сазнају да је у току II фаза изградње која би требало да се заврши током ове године. Реконструкција и модернизација аеродрома не само да ће допринети квалитетнијем транспорту путника, већ и бољим условима за рад свих граничних служби, закључила је саговорница из Управе царина Србије.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас