03. 11. 2022.

Подели:

Отворена Конференција Регионалне АЕО Асоцијације

У Београду је данас почела дводневна Конференција Регионалне АЕО Асоцијације чији је циљ унапређење регионалне економске интеграције Западног Балкана кроз умрежавање привредних субјеката и сарадњу са институцијама, што је својеврсна припрема економије региона за чланство у Европској унији.

Генерални директор Управе царина Бранко Радујко је поручио да је данас, када је свет суочен са великом неизвесношћу и када је отежано снабдевање најважнијих роба, веома важно да се царински поступци одвијају брзо и безбедно. 

"Приоритетни задаци Управе царина Србије су ефикасни и транспарентни царински поступци, уз једнак треман за све учеснике, ефикасна наплата увозних дажбина, одлучност у спровођењу закона и борби против кријумчарења, односно дигитализација царинских поступка и царинске администрације у целини", рекао је Радујко на конференцији под називом "Унапређење АЕО програма у региону - Прихватање културе дигиталних података за стална побољшања, побољшану транспарентност, ојачано партнерство и отпорност" и додао да у Србији послује 47 компанија које су носиоци статуса Овлашћеног привредног субјекта (АЕО), јер испуњавају највише професионалне и безбедносне стандарде које тај статус захтева. 

"Биће их сигурно још. У оквиру иницијативе Отворени Бакан покренули смо међусобно признавање АЕО сертификата и отворени смо у том смислу према свим другим партнерима'', истакао је директор Управе царина. 

Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре је истакао да је регионална економска интеграција суштински елемент у обезбеђивању будућег просперитета региона Западног Балкана и витални елемент интеграције у ЕУ. 

"Ово ће помоћи региону на бројне начине, укључујући јачање економског раста, привлачење инвестиција, побољшање образовања и могућности запошљавања", оценио је он. 

Жиофре је подсетио да Европска унија финансира пројекат који је посвећен неговању односа између пореских власти и привредних субјеката, чиме се подстичу брже царинске контроле и инспекције, што је кључ за већу регионалну економску интеграцију. 

Пројекат је вредан 4,35 милиона евра, саопштио је ГИЗ. 

Амбасадорка Немачке у Београду Анке Конрад је оценила да предстојећи Берлински самит показује посвећеност подршци интеграцији региона и његовом напредовању ка ЕУ. 

"Имплементација програма овлашћених привредних субјеката (АЕО) је од суштинског значаја за спровођење приоритета регионалне економске интеграције за довођење привреда ЦЕФТА-е на јединствено европско тржиште", навела је она. 

Видимо то као веома напредну иницијативу за испуњавање критеријума за бржу и безбеднију трговину, засновану на прописима који треба да створе предвидљив амбијент за пословање и припреме привреде ЦЕФТА да крену напред, ка чланству у ЕУ", нагласила је Конрад. 

Менаџерка пројекта у ГИЗ Тања Бошковић је истакла да је тај догађај важан за прославу достигнућа и победа, али и за разговор о изазовима у вођењу Програма АЕО, као и за заједничко истраживање могућности за виши ниво олакшавања трговине у региону. 

"Ови програми се стално процењују широм света, користећи податке за побољшање перформанси и утицаја АЕО. Ово захтева веће учешће приватног сектора и више консултација јавно-приватних заинтересованих страна и то је један од разлога зашто смо овде заједно. Привредници су ти који трговину чине стварношћу. Њихов допринос је од суштинског значаја, а ова конференција пружа прилику да се реафирмише снага и значај овог партнерства", нагласила је она. 

Нина Дракић, чланица УО Коморског инвестиционог форума Западног Балкана, истакла је да је јачање сарадње и партнерства царинских управа и пословне заједнице посебно важно за унапређење и поједностављење царинских формалности ради бољег повезивања тржишта ЦЕФТА, у циљу смањења трошкова пословања и повећања конкурентности ових привреда. 

"Привредни раст зависи од доброг законодавног и формалног оквира, али можда још више од пратећих добро успостављених оперативних процедура које треба да испуни свака привредна делатност. Пуна примена АЕО статуса уз обезбеђивање свих користи које он пружа и узајамно признавање статуса у свим ЦЕФТА чланицама ослободила би привредне субјекте у земљама корисницама плаћања до једне четвртине оперативних трошкова", додала је она. 

Данијела Гачевић, представница ЦЕФТА Секретаријата, нагласила је да је у агенди Овлашћених економских оператера постигнуто много. 

"Након усклађивања програма Страна са правилима ЕУ и њихове успешне процене, тренутно постоји велики број компанија које би могле имати користи од признања у ЦЕФТА. Још увек се чека потврда Заједничког комитета и надамо се да ће стране пронаћи заједнички језик и обезбедити да се потенцијалне користи претворе у стварност", истакла је Гачевићева. 

Председница регионалне АЕО Асоцијације Тијана Стефановић је оценила да функционални АЕО програми у региону са опипљивим бенефитима пружају прилику за значајан развој трговине и економија читавог ЦЕФТА региона. 

"Улога АЕО Асоцијације је да, повезивањем јавног и приватног сектора, унапреди партнерство између влада и владиних организација и бизниса и приближи их у остварењу заједничког циља: јачање регионалне економске сарадње и приближавање ЕУ, кроз ефикасне и функционалне АЕО програме, Међусобне уговоре о признавању, сигуран и безбедан ланац трговине и партнерства и поверења између бизниса, царинских управа и других владиних организација у ЦЕФТА чланицама", нагласила је Стефановић. 

Током дводневне конференције, на велики број тема које се тичу унапређења сарадње администрација у региону и компанија зарад побољшања услова за трговину у оквирима ЦЕФТА, говориће високи представници царина из региона, компанија које су стекле престижни АЕО статус, као и представници новоформиране регионалне АЕО Асоцијације. 

Поред тога, окупљени ће имати први пут прилику да чују искуства царинских администрација Европе и света и АЕО удружења (Бразил, Перу, САД). 

Конференцију Регионалне АЕО Асоцијације подржала је немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ која у име Европске уније и Немачког Савезног министартсва за економску сарадњу и развој (БМЗ) спроводи пројекат ''Подршка регионалној економској интеграцији''.