Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
31. 10. 2022.
Од почетка увођења крајем марта 2022. године Управа царина Србије организовала је 19 е-лицитација, на којима је за државни буyет остварен приход од више од 30 милиона динара, пише новосадски Дневник у тексту који је објављен као тема недељног броја најчитанијег дневног листа у нашој северној покрајини.
Прва електронска лицитација трајно одузете робе правоснажним решењима у царинско-прекршајним поступцима одржана је пре седам месеци, односно 30. марта ове године. Тиме је дотадашњи начин продаје и званично отишао у историју.
Да за овај вид продаје влада велико интересовање сведочи податак да се на апликацији за електронске лицитације Управе царина за прву е-лицитацију пријавило преко 2.600 грађана и готово 300 правних лица. Од 20 ставки изложених на продају, тада је продато 13, чиме је за буyет остварен приход од готово 3,5 милиона динара.
Интересовање није јењавало ни за интернет лицитације које су током протекла два месеца организовале царинарнице Ниш и Приштина, Крагујевац, Вршац, Крушевац, Суботица, Београд, Краљево, Сомбор и Кладово.
По оствареном приходу од преко 18,5 милиона динара на е-лицитацијама возила и робе одржаним током септембра и октобра предњаче царинарнице Ниш и Приштина.
Продајом 37 возила државни буyет приходовао је 9,5 милиона динара, док су на робним е-лицитацијама ове две царинарнице оствариле приход од око девет милиона динара.Велико интересовање је владало и за двоточкаше, те је праву посластицу за љубитеље мотоциклизма представљао један „Harlley Davidson“ за који се надметао 21 учесник. На е-лицитацији Царинарнице Крагујевац, почетна цена овог култног мотора била је 240.000 динара, али је на крају продат за 820.000 динара!
За нешто више од милион динара продат је мотоцикл за који је владало највеће интересовање. Атрактивни „КТМ Superduke 1290“ привукао је пажњу чак 52 љубитеља мотора који су се пријавили за лицитацију и у динамичном надметању подигли почетну цену за преко 30 пута. Разлог толиког интересовања вероватно је била повољна почетна цена од 30.000 динара, али и чињеница да се ради о возилу новијег датума.У Управи царина за „Дневник“ истичу да се на њиховом сајту, на страници https://licitacije.carina.rs/#/, налазе све информације о актуелним лицитацијама, општи услови учешћа, као и упутство за коришћење апликације, тако да сви заинтересовани на лак и једноставан начин могу да се пријаве и региструју.
Грађани могу да лицитарију само појединачне предмете и возила, док правни субјекти немају ту врсту ограничења, појашњавају у Управи царина за наш лист. Компаније у зависности од делатности за коју су регистроване могу да лицитирају и возила и робу и то на лак, транспарентан и непристрасан начин.По окончању е-лицитација, учесници који су победили у надметању имају рок од осам дана да уплате пуну цену жељеног предмета и да преузму своју робу.
Уколико се купац предомисли остаје без кауције коју је уплатио за учешће. Исто се дешава и у случају да купац направи грешку током лицитирања (на пример упише погрешан износ понуде). Када дође до такве грешке, кауција се не враћа, а купац нема право да учествује на следећој лицитацији. Због тога у Управи царина саветују учесниике да воде рачуна приликом уписивања својих података приликом регистрације, као и да поштују рок од осам дана за преузимање робе.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас