24. 08. 2022.

Подели:

Шпедитери прелазе на електронске декларације у редовном поступку увоза и извоза

За партнерски однос са привредном заједницом, на којем Управа царина инсистира у свом пословању, врло је важно да спољнотрговинске, као и посредничке компаније, буду правовремено информисане о свим променама у законској регулативи, које се односе на неки од царинских поступака. Значајну подршку у томе пружају медији који континуирано прате рад царинске службе. На порталу Biznis.rs објављен је текст у којем експерти Управе царина додатно појашњавају измене Правилника о начину подношења и попуњавања царинских докумената.

Министар финансија донео је 8. августа Правилник о изменама и допунама Правилника о облику, садржини, начину подношења и попуњавања декларација и других образаца у царинском поступку, који је објављен у Службеном гласнику и ступио на снагу 20. августа.

Међу главним изменама наводи се то што се у документу после речи „писана декларација“ додају речи „у папирном или електронском облику“, а на крају истог става се додаје нова реченица која гласи: „На декларацију у електронском облику примењују се одредбе овог правилника које се односе на декларацију у папирном облику, ако је примењиво“.Такође, додаје се члан 4а који ближе дефинише декларацију у електронском облику. Наводи се да декларант/заступник доставља декларацију у електронском облику у оквиру пакета који садржи јединствени идентификациони број пакета у формату глобалног јединственог идентификатора који је заједнички идентификатор за све декларације које се шаљу у оквиру пакета, као и идентификациони број апликације, тестиране за слање декларација у формату глобалног јединственог идентификатора, који произвођачу софтвера додељује Управа царина.

„Потписан пакет мора бити у XMLDSIG формату у складу са препоруком W3C организације. Декларација у електронском облику мора бити потписана квалификованим електронским потписом, односно квалификованим електронским печатом декларанта/заступника регистрованог у Управи царина. Исправе у папирном облику прилажу се уз одштампан примерак заглавља конкретне декларације у електронском облику. Заглавље конкретне декларације садржи искључиво податке из рубрика 1–30 декларације, као и број и бар-код те декларације“, наведено је у новом члану Правилника.

Декларацију у електронском облику Управа царина потписује квалификованим електронским печатом, а обавештење о царинском дугу у електронском облику доставља декларанту/заступнику у складу са општим условима електронског пословања које утврђује царински орган.

Провера статуса декларације врши се у систему Управе царина путем QR кода, док се провера аутентичности декларације у електронском облику врши у складу са прописима којима се уређује електронски документ, прописано је изменама Правилника.Како је за Biznis.rs објашњено у Управи царина, у оквиру пројекта „Апликативно прилагођавање система“ израђена је Нова апликативна платформа (НАП) за потребе подношења и обраде декларација у електронском облику, односно размене информатичких порука између привредних субјеката и царинског органа, која ће се у потпуности вршити употребом техника електронске обраде података.

„У ту сврху дошло је до измене Правилника о облику, садржини, начину подношења и попуњавања декларација и других образаца у царинском поступку, како би се у пословању Управе царина стекли услови за употребу електронске декларације у редовном поступку увоза и извоза“, образложили су наши саговорници.

Нагласили су и да се у делу измене Правилника, у вези са прилагањем декларације о царинској вредности, она односи искључиво на прилагање декларације о царинској вредности (ДЦВ) уз декларацију у електронском облику, који се подноси у једном примерку и задржава je царински орган.

„У том случају се у рубрици 44 ЈЦИ са шифром О22 уноси број ДЦВ и ПИБ декларанта/заступника. Декларације у папирном облику ће се и даље прихватати, до момента док се највећи број учесника у царинском поступку, односно царинских заступника, не укључи у нови начин пословања са Управом царина“, напоменули су из Управе царина.